Členská schůze

Vážení příznivci a členové JazzClubu  Slaný,

rádi bychom Vás touto cestou pozvali na výroční členskou schůzi JazzClubu Slaný, která se bude konat dne 7.6.2019 od 18:00 v pivnici restaurace Továrna, Wilsonova 689, ve Slaném.

Na schůzi se shrne činnost klubu v roce 2018, proberou se plány JazzClubu Slaný na rok 2019, včetně  letošních Slánských jazzových dnů. Budeme se těšit na Vaší účast a debatu s Vámi, kde rádi uslyšíme Vaše názory a námitky na dosavadní působení klubu ve Slaném.

 
Jednotlivé body programu:
 
1. Volba členů výboru
2. Zpráva o činnosti v minulém roce
3. Zpráva o hospodaření v minulém roce
4. Návrh rozpočtu pro letošní rok
5. Diskuze (různé)
 

Za výbor JazzClubu Slaný,

Jiří Veličkov

 

Členství v Jazz Clubu

Členství v Jazz Clubu Slaný v roce 2019

Nabízíme Vám možnost vstoupit do JazzClubu Slaný, případně Vaše členství na tento rok prodloužit. K výhodám členství v Jazz Clubu Slaný patří bezesporu podpora našeho zapsaného spolku a možnost ovlivňovat jeho chod prostřednictvím účasti na výroční členské schůzi. Dále je to bezplatné zasílání tištěné plné verze Zpravodaje, obsahující zároveň informace, o pořádaných akcí na nejbližší období. Každý z našich členů obdrží identifikační číslo, které bude používáno jako variabilní symbol pro platbu členského příspěvku.  Nový zájemci o členství nás prosím kontaktujte na emailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. z kterého Vám variabilní symbol zašleme. Členství na kalendářní rok činí 200

a lze je zaplatit následujícími způsoby:

a) Převodem na konto klubu.
Složenkou typu A (doplňte chybějící údaje, tj. adresa atd..) možno vyzvednout a zaplatit na jakékoliv pobočce pošty
Bankovním platebním příkazem.
Variabilní symbol: členské číslo (pro zjištění napište email na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo SMS na 777117537)
Konstantní symbol: -----neuvádí se-----
Číslo účtu: 0386 201 349
Kód banky: 0800
Adresa: JazzClub Slaný, Kreibichova 811/4, 274 01 Slaný


b) Přímá platba tj. jako nejjednodušší možnost se i nadále jeví zaplatit přímo pokladníkovi Tomáši Ortovi, či dalším členům výboru, na některé z našich akcí.

Historie Jazz Clubu Slaný

Z historie Jazz Clubu  

Když se před více než 40 lety ve Slaném sešlo několik nadšenců s cílem založit jazzový klub, nikdo by tenkrát nevěřil, že bude existovat ještě po roce 2000. Jazz se dostal do Slaného někdy po válce, kdy místní učitel a amatérský hudebník Vladimír Trsek odposlouchával z rozhlasu a zapůjčených gramofonových desek jazzové skladby zahraničních orchestrů, které pak secvičoval se svými různými hudebními seskupeními. Zájem o dixieland a swing byl nakažlivý a vyvrcholil založením jazzového klubu v roce 1962. U jeho vzniku stál Vladimír Trsek se svými přáteli a spoluhráči jako byli Jiří Plašil, Jiří Novák, Tomáš Hanuš, Jiří Růžička a Jiří Vohralík. Prvním předsedou jazzového klubu se stal Vladimír Trsek.

Počátek 60.let nebyl jazzu příliš nakloněn. Avšak nepřízeň tehdejšího režimu i úřadů překonaly především nadšení, obětavost a láska k jazzu všech zakládajících členů. Nedostatek jazzové hudby v tehdejších médiích a tak trochu i protest proti oficiálně propagované hudbě způsobily velký zájem o členství v klubu. Jazz Club si svojí činností vynutil některé ústupky ze strany MNV či ZK ROH, kam byl jako kroužek ZUČ zařazen. Život klubu byl pak nerozlučně spjat s dixielandovou kapelou Old Timers, kterou založil rovněž Vladimír Trsek. Tento soubor pak mnoho let pokračoval ve své činnosti pod vedením Jiřího Plašila, dnes jej vede pražský trumpetista Josef Krajník. Old Timers hráli na pravidelných „večerech pro známé" kam bývaly zvány i mimoslánské orchestry a sólisté. Tyto koncerty pak byly přejmenovány na jazzové večery.

Vladimír Trsek, po té co předal Old Timers i kapelnictví Jiřímu Plašilovi, založil orchestr Decimet. Ten byl rovněž složený ze slánských hudebníků a ve švédském obsazení prezentoval swingové standardy známé z podání např. orchestru Counta Basieho. Činnost Decimetu po létech obnovil někdejší Trskův spoluhráč pianista Jiří Vohralík, který současně vede vlastní moderněji zaměřenou kapelu Pulpeho sirotci, původně složenou z bývalých spoluhráčů Vladimíra Trska. 

Slánské jazzové dny 

Slánské jazzové dny (SJD) jsou nejstarší hudební festival věnovaný jazzu a jemu blízkých žánrů jako blues, spirituál a gospel v České republice. Jejich první ročník se konal  24. ledna 1968 a připravil je Jazzový klub pod vedením druhého předsedy Jiřího Plašila. Jazzové dny byly tehdy charakterizovány jako nesoutěžní přehlídka amatérských skupin s profesionálními hosty. Důraz byl kladen na objevování nových souborů a sólistů. A tento záměr se dařil neboť na pódiích SJD odstartovaly svoji kariéru mnohé, dnes slavné orchestry a sólisté, za všechny lze jmenovat O.P.S.O. Pavla Klikara, Yo-Yo Band bratří Tesaříků či ESP Štěpána Markoviče.

Během své existence změnily SJD několikrát místo konání. Zprvu jím byl Kulturní dům na náměstí, odkud se počínaje 8.ročníkem přestěhovaly do bývalého hotelu Grand, kde zůstaly dalších 20 let. A právě zde přerostly SJD rámec přehlídky regionálního charakteru v jazzový festival celostátního rozsahu. Zásluhu na tom má především bývalý předseda Jiří Novák, který navíc dokázal SJD i celý klub udržet během let normalizace pak převést festival i do současné tržní ekonomiky. Dalším místem konání se stal hotel Atlas, na jeden ročník hotel Hejtmanský Dvůr a dnes je jím Městské centrum Grand, které město Slaný vybudovalo z bývalého hotelu. Pro SJD je charakteristická stolová úprava, která napomáhá vytvořit velmi přátelskou atmosféru. Dalšími místy konání jsou tradičně Městské divadlo a piaristická kaple regionálního muzea. K satelitním akcím provázejícím koncerty patří výstava fotografií či obrazů a popůlnoční jam sessiony.

I v dnešní době je hlavním pořadatelem festivalu Jazz Club Slaný a to za finanční podpory Středočeského kraje, Města Slaného, Nadace Český hudební fond a regionálních sponzorů. Dramaturgie festivalu se neomezuje na určité stylové období, ale představuje jazzovou hudbu od swingu po moderní jazz až po současné vývojové trendy. SJD každoročně nabízejí reprezentativní výběr z české jazzové scény včetně atraktivních zahraničních souborů. Během posledních let ve Slaném vystoupili např. Jiří Stivín & co., Rudolf Dašek Trio, Petr Kořínek Jazz Orchestra, Ondřej Havelka a Melody Makers, Karel Růžička, Kontraband Milana Svobody, Swingband Ferdinanda Havlíka, Jana Koubková, Spirituál Kvintet, Dan Bárta a mnoho další. Ze zahraničí ve Slaném vystoupila americká pianistka Rachel Z, anglický soubor Barbara Thompson´s Paraphernalia spolu s Jonem Hisemanem, Byron Wallen Sound Advice, kvarteto kytaristy Rudyho Linky s Milesem Evansem, Gilad Atzmon & The Orient House, Christy Doran´s New Bag, Peter Schärli Special Sextet s trombonistou Glennem Ferrisem a hornistou Tomem Varnerem, trumpetová legenda Benny Bailey, Steve Reid´s Nova Quartet, New York Trio Project, ale i bluesmani Stan The Man s Betty S. a Kanaďané Marty Hall a Butch Coulter. Přes svoji dlouhověkost zůstávají Slánské jazzové dny stále mladé, a vedle svých věrných návštěvníků se jim daří oslovovat nové mladé posluchače.

Jaroslav Čečrdle 

Současnost Jazz Clubu Slaný

Současnost Jazz Clubu Slaný

Dnes má Jazz Club Slaný charakter zapsaného spolku, jeho činnost řídí výbor v čele s prezidentem, kterým je Petr Symerský. Výbor se schází jedenkrát za měsíc a připravuje pravidelné měsíční koncerty a festival Slánské jazzové dny. Členství v klubu není vázáno pouze na Slaný, své členy má klub po celé republice. Členství na kalendářní rok stojí 200,- a k jeho výhodám patří bezplatné získávání klubového Zpravodaje, přednostní zajištění vstupenek na SJD a informovanost o akcích klubu.  

Jazzové koncerty

Pravidelné jazzové koncerty se konají jedenkrát za měsíc, s výjimkou letního období, a jsou na ně zvány především tuzemské soubory všech jazzových stylů. Jazzové večery jsou z poloviny dotované Městem Slaný a konají se v klubech Šantán Na Střelnici a Dividýlka v hotelu Hejtmanský Dvůr, výjimečně i v Městském divadle či piaristické kapli Městského muzea. I tyto koncerty mají své renomé, často na ně přijíždějí posluchači ze širokého okolí, několikrát zde byl natáčen Českou televizí i televizní jazzový klub. Ze Slaného bylo takto možno spatřit společný koncert zpěvaček Ireny Budweiserové, Vlasty Průchové a Evy Pilarové, koncert Jitky Vrbové se skupinou Fresh Uncles, skupin Jazz Unity a Antonína Gondolána. Naposledy zde byl natáčen soubor Groove Jana Kořínka v dubnu 2007. Ve spolupráci s Britskou radou v Praze se v rámci těchto večerů podařilo ve Slaném také připravit koncerty špičkových anglických saxofonistů Andyho Shepparda se svou skupinou, Johna Surmana a naposledy dua Trevora Wattse.

 
Zpravodaj jazzklubu

V roce 1980 začal Jazz Club vydávat pro své členy Zpravodaj, který informuje o chystaných akcích klubu a díky svým mimoslánským korespondentům i o jazzovém dění v celé ČR. Objevují se zde recenze koncertů, festivalů, CD, profily hudebníků, ale i všeobecné články a úvahy. Vedle jazzových nadšenců do něho přispívají i známé osobnosti českého jazzového dění, jako jsou např. Jan Beránek, Vilém Matausch, Josef Mahdal, Stanislav Novotný, Jaroslav Johanides, Miloš Kejř a další.  
 

Jazzové "polévky"

Pro všechny jazzové fanoušky jsou již několik let organizována setkání každé sobotní dopoledne v některé ze slánských restaurací. Tato setkání nemají oficiální charakter, mluví se nejenom o hudbě, ale i o společenských a osobních problémech, které přináší život. Návštěvy se neomezují jen na členy klubu, vítáni jsou všichni i mimoslánští jazzoví přátelé. Pro tato setkání se ujal název „jazzová polévka“.Tradiční sobotní dopolední jazzové polévky změnily své místo konání. Počínaje 9. říjnem se slánští jazzmani scházejí v restauraci Zlatý kapr ( U rybiček ). Všichni jsou vítáni, přespolní mají proti dřívějšímu Hamburku výhodu lepší možnosti zaparkování vozu. 

Stanovy Jazz Clubu Slaný

Jazz Club Slaný, z. s.
Stanovy spolku

Čl. I
Název a sídlo
Jazz Club Slaný, z. s. (dále jen „Spolek“) má sídlo v obci Slaný.

Čl. II
Grafická značka
Spolek užívá vlastní grafickou značku, jejíž vzor tvoří přílohu těchto stanov.

Čl. III
Účel spolku
Účelem Spolku je sdružování příznivců jazzové hudby.
Spolek v rámci své činnosti:
a) organizuje a pořádá koncerty jazzové hudby a koncerty jiných hudebních žánrů,
b) pořádá hudební festival „Slánské jazzové dny“
c) provádí agenturní činnost, pořádá výstavy a zájezdy členů na jazzové koncerty,
d) vydává jazzové publikace, informační bulletiny a propagační předměty
e) podněcuje tvůrčí a organizační aktivitu v jazzové oblasti, zejména s ohledem na slánský region.
Čl. IV
Orgány spolku
Orgány spolku tvoří:
a) Členská schůze,
b) Organizační výbor,
c) Prezident,
d) Pokladník.

Čl. V
Členská schůze

1. Členská schůze je nejvyšším orgánem Spolku.
2. Členská schůze zejména:
a) schvaluje změny stanov,
b) volí členy Organizačního výboru a odvolává je,
c) schvaluje zprávu o hospodaření za předcházející období,
d) schvaluje rozpočet a plán činnosti na příští období.
3. Zasedání Členské schůze je svoláváno Prezidentem nejméně jednou ročně. Prezident je povinen svolat Členskou schůzi, pokud o to požádá nejméně třetina členů.
4. Členská schůze rozhoduje nadpoloviční většinou hlasů přítomných členů.
Čl. VI
Organizační výbor

1. Organizační výbor (dále jen „Výbor“) zejména:
a) volí Prezidenta a Pokladníka a odvolává je,
b) řídí činnost Spolku mezi Členskými schůzemi,
c) zodpovídá za hospodaření spolku.
2. Výbor je volen Členskou schůzí na dobu 4 let.
3. Zasedání Výboru je svoláváno Prezidentem dle potřeby.
4. Výbor je usnášeníschopný, účastní-li se jeho zasedání nadpoloviční většina jeho členů. Výbor rozhoduje nadpoloviční většinou hlasů všech členů.

Čl. VII
Prezident

1. Prezident je statutárním orgánem Spolku.
2. Prezident zejména:
a) zastupuje Spolek navenek a jedná jeho jménem, přičemž postupuje v souladu s rozhodnutími Výboru,
b) zmocňuje další osoby k zastupování Spolku,
c) řídí schůze Výboru,
d) odpovídá za dodržování obecně platných právních předpisů.
3. Prezident je volen Výborem na dobu 4 let.

Čl. VIII
Pokladník

1. Pokladník organizuje ekonomickou činnost Spolku a zajišťuje spolupráci s osobou pověřenou vedením jeho účetnictví.
2. Pokladník je oprávněn za Spolek samostatně podepisovat příjmové a výdajové doklady.

Čl. IX
Členství ve Spolku

1. Členem Spolku se může stát každá fyzická osoba. Členství vzniká zaplacením členského příspěvku a zápisem do seznamu členů spolku.
2. Seznam členů spolku vede pověřený člen Výboru, který provádí příslušné zápisy a výmazy. Seznam není zpřístupněn.
3. Členský příspěvek pro následující kalendářní rok stanoví Členská schůze na svém zasedání. Výše členského poplatku bude členům Spolku včas oznámena, nejpozději však 1 měsíc před jeho splatností. Splatnost členského příspěvku je vždy 31. ledna.
4. Členství ve Spolku zaniká rozhodnutím o vyloučení člena pro nezaplacení členského příspěvku ani v dodatečné lhůtě určené spolkem, vystoupením člena ze Spolku na vlastní žádost nebo úmrtím člena.
5. Člen Spolku má právo:
a) podílet se na činnosti Spolku,
b) obracet se na orgány Spolku s podněty a stížnostmi a žádat o jejich vyjádření,
c) na informace o činnosti Spolku, především formou pozvánek na koncerty a zasílání jazzového zpravodaje.
6. Člen Spolku má povinnost:
a)  platit členský příspěvek včas a v určené výši,
b) dodržovat stanovy Spolku.

Čl. X
Zásady hospodaření Spolku
1. Spolek v rámci své činnosti hospodaří s movitým majetkem, jehož zdroji jsou zejména:
a) členské příspěvky,
b) dary, odkazy a granty fyzických a právnických osob,
c) příjmy z činností spolku dle čl. IV stanov,
d) výnosy z úroků.
2. Spolek hospodaří na základě rozpočtu schváleného Členskou schůzí. Za hospodaření spolku odpovídá Výbor, který Členské schůzi předkládá zprávu o hospodaření.
3. Finanční prostředky spolku jsou uloženy na výhradně k tomuto účelu určeném bankovním účtu Spolku. Podpisovým právem k tomuto účtu disponuje Prezident, Pokladník a jeden pověřený člen Výboru. K nakládání s prostředky na tomto účtu jsou oprávněni vždy dva disponenti společně.
4. Majetek Spolku může být využíván pouze k financování aktivit souvisejících s činností spolku.

Čl. XI
Zánik spolku a majetkové vypořádání při zániku Spolku

1. Spolek zaniká rozhodnutím Členské schůze. Pro rozhodnutí o zániku Spolku se vyžaduje souhlas alespoň tří čtvrtin všech členů spolku.
2. S rozhodnutím o zániku spolku rozhodne Členská schůze také o vypořádání majetku Spolku.

Čl. XII
Závěrečná ustanovení

Stanovy nabývají účinnosti dnem zápisu do spolkového rejstříku.


 Ve Slaném dne 16. dubna 2015
               
          _________________________
            Petr Symerský, prezident